Bu yazım da sizlere GitHub’un her yıl yayınladığı Octoverse raporlarından GitHub kullanıcıları arasında ki en popüler 10 Programlama Dili Listesinden bahsedeceğim.

10-) Ruby

Ruby, sade ve basitliğe odaklanmış dinamik ve açık kaynak kodlu bir yazılım dilidir. Günlük olarak kullandığımız bir çok uygulama Ruby ile geliştirilmiştir. Ruby ile Web uygulamaları geliştirmek için yapılan Ruby on Rails frameworkü ile Twitch, SoundCloud, Hulu, Zendesk, Square ve GitHub’un kendisi dahil Ruby ile geliştirilmiştir.

9-) C

1970’li yıllarda geliştirilmeye başlanan ve çok eski programlama dillerinden biri olan C. Hala çok yaygın kullanılan bir programlama dilidir

😎 Shell

Shell, işletim sisteminde belirli komutların çalışması için geliştirilen bir yazılım dilidir. Shell, dosyalar üzerinde işlemler yapabilir, programları işleyebilir ve çalıştırabilir. Özellikle sistem yöneticileri arasında aşırı popülerdir.

7-) TypeScript

Typescript, Javascript’in süper güçlü haline benzetebiliriz aralarında ki tek farkı genel olarak geniş çaplı projelerde kullanılabilir bir haldedir.

6-) C#

C#, Microsoft tarafından geliştirilmeye başlanmış ve kurumsal uygulamalar geliştirmek için oluşturulmuştur ve OOP programlama dili Java’ya aşırı benzemektedir.

5-) C++

C++ 1970’lere dayanan geliştirilmeye başlayan ve genel olarak acemi olanlara ders olarak verilir. C++ hala aşırı popüler programlama dillerinden ve hala bir çok işletim sistemlerinin, web tarayıcılarının ve oyunların çekirdek dili olarak kullanılmaya devam etmektedir.

4-) PHP

PHP, dinamik ve interaktif Web Sayfaları yapmak için kullanılan bir programlama dilidir. Facebook ve Yahoo gibi büyük internet siteleri PHP kullanılarak geliştirilmiştir fakat bir çok geliştiricilerinden en kötü programlama dillerinden biri olarak adlandırıyorlar ve bunu daha anlatmak için PHP’ye “Tekerleksiz Bisiklet” olarak tanımlıyorlar.

3-) Python

Python, gittikçe büyümeye devam eden bir üst seviye programlama dilidir. Başlangıç için öğrenilmesi kolay olan bir programlama dilidir. Genel olarak makine öğrenmesi ve veri analizi gibi işlemler için kullanılır.

2-) Java

Java, Sun Microsystems tarafından geliştirilen ve şu anda Oracleye ait olan bir OOP programlama dilidir. Veritabanı, Android uygulamaları ve web siteleri geliştirmek için kullanılır.

1-) Javascript

Javascript, GitHub’da en çok tercih edilen bir programlama dillerdir. Javascript genel olarak Web Sitelerinden tasarımlarını daha aktif olarak kullanılması için geliştirilmiştir fakat son zamanlarda interaktif eklentiler ve websiteleri geliştirilmek için kullanılır. Bunun haricinde geliştirilen Frameworkler ile native uygulama geliştirmek için bile kullanılmaya başlanmıştır ve şunu söylemek gerekirse çok benzetilse bile Javascript’in Java ile isim benzerliği haricinde herhangi bir benzerliği yoktur.