GitHub, sürüm kontrol sistemi olan Git kullanan projelerin açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak yayınlandığı bir web tabanlı proje paylaşma platformudur.

Aslında bir yazılımcı sosyal medyasıdır diyebiliriz. GitHub üzerinden geliştirdiğiniz projelere takım arkadaşı bulabilir paylaştığınız projelerin insanlar tarafından değerlendirilmesini sağlayabilir ve dünyanın her yanından insanların geliştirmiş olduğu projelere erişebilirsiniz.

Geliştirdiğiniz projeleri GitHub’da yayınlamak için öncelikle GitHub’a üye olmalı daha sonra yeni bir depo(repository) oluşturmalısınız. Deponuzu oluşturduktan sonra projenizi paylaşabilirsiniz.

Ayrıca GitHub’ın öğrenciler için özel bir Student Pack’i vardır ve içinde gerçekten bir öğrencinin işine yarayacak bir çok fırsat sunmaktadır bu Student Pack’in içeriği şöyledirGitHub üzerinde sınırsız özel depo oluşturma hakkı

  • GitHub üzerinde sınırsız özel depo oluşturma hakkı
  • DigitalOcean’dan 50 dolarlık bakiye
  • NameCheap’den 1 adet SSL sertifakası ücretsiz .me uzantılı domain
  • SendGrid üzerinden aylık 15.000 mail gönderme izni
  • Stripe içinde ilk 1000 dolarlık alışverişten ücret almıyor
  • Ayrıca bazı Microsoft ürünlerine ücretsiz sahip olma hakkı

geliştirici paketlerini öğrencilere ücretsiz bir şekilde sunuyor bundan faydalanmak için öğrenci mailinizi girmeli ve neden bu pakete ihtiyacınız olduğunu ingilizce açıklamanız gerekmektedir.

Bu yazımda GitHub’un ne olduğundan ve GitHub’un öğrencilere Student Pack’in içeriğinden ve bu pakete nasıl sahip olabileceğimizden bahsettim.