Bu yazımda Google Filtrelerinin neler olduklarını, bu filtrelere nasıl düşüleceğini ve bu filtrelerden nasıl kurtulacağımızdan bahsedeceğim.

Öncelikle Filtre çeşitlerinden bahsetmek gerekirse

 • 6. Sıra Cezası
 • Cloaking
 • Kopya İçerik Cezası
 • -900+ Cezası
 • Google Bomb
 • Sandbox

şeklinde en düşük seviyeden en üst seviye cezalar sıralanabilir bunların hepsini teker teker ele alıcaksak.

6. Sıra Cezası

Bu ceza aslında Google’un size yaptığı bir uyarı gibidir Google bize böyle devam edersen daha ağır cezalar alıcaksın deme şeklidir. Bu cezayı şöyle açıklayabiliriz.

Bir anahtar kelimede ilk 5te yer alan sitemiz bir anda 6. sırada listelenmeye başlar. Bu filtreye belirli bir anahtar kelimeye ağır verirsek karşımıza çıkar ve Google’un en düşük seviye cezasıdır ve bunu telafi etmek de oldukça kolaydır.

Cloaking

Bu ceza yakın zamanda ortaya çıkan ve sadece SEO amaçlı çalışıp üst sıralara çıkan sitelere verilir. Bu cezaya tabi tutulan ceza düzgün bir içerik ve ya hizmet olmadığı halde düzgün bir seo çalışması yaparak üst sıralara çıkmaya başlar. Google’a bu tarz siteleri belirterek gerekli olan cezayı bu işlemi yapan kişilere vermiş oluruz. Bu tarz siteleri şikayet etmek için tıklayınız.

Kopya İçerik Cezası

Eğer internet sitenize kendi elinizle içerik girmek yerine başkaların içeriklerinizi başkaların içeriklerini kopyala yapıştır yaparak sitenize ekliyorsanız bu cezaya tabi tutulmanız kaçınılmazdır. Böyle bir işlem yaptığınız site 1. sayfa da olsa dahi 1. sıraya asla yükselemez. Google bunu Trustrank adını verdiği ölçüm sistemi ile kontrol etmektedir. 1 kelimede en üst sıralara yükselmiş bile olsanız ileride kopya içerik girmeye başlarsanız siteniz o kelimede aşağı sıralara düşmeye başlayacaktır. Bundan kurtulmanın en basit yolu ise sitenizdeki kopya içerikleri silip sitenize özgün içerik girmeye başlamaktadır.

-900+ Cezası

Bu cezayı alıp almadığınızı anlamak çok basittir çok üstte olduğunuz bir kelimede bir anda aramalarda görülemeyecek kadar gerilere düşmeye başladı ise -900+ cezası ile karşı karşıyasınız demektir. Bu ceza Sandbox öncesi Google’un size yaptığı bir uyarı gibidir eğer yaptığınız SEO çalışmasına bir düzeltmezseniz siteniz Sandbox’a düşecektir.

Google Bomb

Bu ceza sitenizin çok ileride olduğu bir kelimede gerilemeye başlamasıdır. Bu ceza Sandbox gibi değildir geri dönüşü kolaydır. Bu cezaya yakalanmamızın sebebi genel olarak yukarıda olduğumuz bir kelimeye aşırı backlink alımı yapmak ve ya o içeriğin içinde o kelimenin fazla kullanılmasından dolayıdır.

Bu cezadan kurtulmak için

 • Kalitesi düşük link çıkışlarını silin.
 • Filtreye girdiğiniz kelimedeki aşırı dışarıdan ve içeriden gelen linkleri azaltın.
 • Sitenizin yayın periyodunu sekteye uğratmayın.
 • Filtreye düştüğünüz kelimedeki kelime yoğunluğunu azaltın.

Sandbox

Sandbox, Google’un sitenize verebileceği en büyük cezadır çünkü Sandbox filtresi sitenizin Google’dan silinmesine eşdeğer bir durumdur. Sandbox’a illegal seo ve ya aşırı seo yapmanız durumunda gerçekleşir.

Sandbox’a girdiğimiz 2 şekilde öğrenebiliriz bunlar

 • Site başlığı Google’da arandığı zaman en başta çıkmıyorsa Sandbox’a girmiş olabilirsiniz fakat site başlığınız az kelimeli ise ve rekabet çok ise bu kesin bir işaret olmayabilir.
 • Site URL’si arama motorunda arandığı zaman site 1. sırada çıkmıyor ise bu da Sandbox’a girdiğinizin ayrı bir belirtisidir.

Peki asıl önemli soru şu olmalı Sandbox’tan Nasıl Çıkılır ?

 • Filtreye sebeb olan hataların ortadan kaldırılması
 • SEO analizi yapan internet sitelerinde yeterli bir seviyede SEO puanı almanız gerekmektedir.

Bu işlemleri yaptık ama Google’ın bundan haberi olmayabilir bunu Google’a haber vermeliyiz. Google bu değişiklikleri farkedince zaten sitenizin Sandbox’tan çıktığını görmüş olacaksınız.

 

Siteleriniz herhangi bir filtreye yakalanması durumunda yapmanız gereken en basit şey yapmış olduğunuz hataları düzeltmektir. Google bunu farkeder farketmez zaten gerekli düzenlemeleri yapıp sitenizin olması gereken yerlere getirecektir.

Peki Google bu filtreleri neden uygular. Aslında Google’un bu filtreleri uygulaması gayet iyi bir durumdur çünkü sizin içeriğiniz çalıp sizden daha iyi SEO yapan birisinin sizin emeğinizle daha ön planda olmasını görmek sizin motivasyonunuzu düşürecektir. Bunun haricinde Google arama sonuçlarının en verimli halde olmasını ve hak eden kişinin hak ettiği yerde olmasını ister ve işte bu yüzden bu filtreleri uygular.