Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere .htaccess dosyasının ne olduğundan ve ne işe yaradığından bahsetmek istiyorum.

.htaccess Nedir ? Ne işe yarar ?

hypertext access olarak da bilinen .htaccess dosyası web sunucusunu yapılandırmak için kullanılan. Bazı web serverler tarafından desteklenen dizin seviyesinde yapılandırma yapmamızı sağlayan bir dosyadır. htaccess dosyası ile bir dizine erişmeyi engelleyebilir ve ya şifre ile korunmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca web sunucusunun öntanımlı kurallarını geçersiz kılıp kendi kurallarımızı yapabiliriz. Genel olarak SEF Link olarak adlandırdığımız SEO Friendly Linkler oluşturmak için uğrayacağımız bu dosya aslında web sunucumuz üzerinde önemli değişiklikler yapmamızı sağlayan bir dosyadır.

.htaccess ile Ne Yapabiliriz

htaccess dosyası ile

Yetkilendirme ve Kimlik Doğrulama

htaccess dosyası kullanılarak bir dizin ve ya dosya şifre ile koruma altına alınabilinir. Bu şifreler .htpwd dosyası içinde saklanır.

Link Yönlendirme (URL Rewriting)

Ayrıca bu dosya ile linklerimizi manipüle edebiliriz ve SEF Link yani SEO Friendly Link adını verdiğimiz linkler oluşturabiliriz. Buna basit bir açıklama getirmek gerekirse.

aydincanaltun.com üzerinde genel olarak link yapisi aydincanaltun.com/makale-adi şeklindedir ama normalde PHP ile bu işlemi Routing kullanmadan yapmaya kalkışırsak her yazı eklediğimde sisteme yeni bir yazı eklemem gerekir fakat bunu yapmak hem sunucuya yük bindirir hem de bir yerden sonra karmaşık bir hal alır. Bunun yerine .htaccess dosyası ile URL Rewriting yaparak yeni linklerimizi çok basit bir şekilde yapabiliriz.

Dosya ve Dizin Erişimi Engelleme

Bazı dosyaları kullanıcılarımızın erişmesini engellemek isteyebiliriz ve ya sadece belirli IP adresine sahip kullanıcıların girmesini isteyebiliriz. Bu tarz işlemleri de .htaccess dosyası yardımıyla yapabiliriz.

Dizin Listeleme

Bilirsiniz ki sitenizde index.html ve ya index.php dosyası varsa direkt olarak internet sitesinin adresini tarayıcınıza girdiğinde bu dosyalardan biri çalışır. İşte bu işlemi bile .htaccess yardımı ile değiştirebiliriz.

Özel Hata Mesajları

404, 303 gibi hata dosyaları bildiğiniz üzere siz bir tasarım yapsanız bile sunucunuza bunu göstermeden aktif olarak çalışmaz. Kendi 404, 303 hata sayfalarınızı sisteme tanıtmak için de .htaccess dosyasından yararlanmanız gerekiyor.

MIME/TYPES

Yakın zamanda sizlere MIME Tiplerinden bahsetmiştim. Bazı MIME Tipleri sunucunuzda tanımlı olmayabilir ve ya yeni bir uygulama geliştirmişsinizdir ve bu dosyanın kendine has bir uzantısı vardır işte bu dosyalarıda sunucunuza tanıtmak için .htacces’e bu dosyanın MIME Tipini tanımlayarak sunucunuza bu dosyayı tanımlamış olursunuz.

Özet,

Bu yazımda sizlere htaccess dosyasının ne olduğundan, kullanım alanlarından bahsettim. htaccess web sunucumuzu dizin düzeyinde yapılandırma işlemleri için kullanılan ve bazı web serverleri tarafından desteklenen bir sunucu yapılandırma dosyasıdır ve kendi sunucumuzu özelleştirmek isterken bu dosyadan yararlanırız.

Bu yazımı beğendiyseniz ve Genel kategorisinde yazmış olduğum diğer yazılarımı merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.