Javascript ile haşır neşir olmaya başladığım bu zamanlarda sizlere internet sitelerinizin İletişim kısımlarında gönderilen mesajlara nasıl filtreleme işlemi yapabileceğinizden bahseceğim.

Öncelikle sadece bir textarea oluşturalım.

<textarea id=”ta” name=”ta”></textare>

daha sonra oluşturduğumuz textarea ya onkeyup ve onkeydown özelliklerini ekleyip filtre() ye eşitleyelim ve javascript ile filtre fonksiyonumuzu yazalım. Sonuç olarak oluşan yazdığımız kodlar

<textarea id=”ta” name=”ta” onkeydown=”filtre(‘ta’) onkeyup=”filte(‘ta’)”></textare>

şeklinde olacaktır. Şimdi Javascript ile Filtre fonksiyonumuzu yazmaya başlayalım.

function filtre(id){

var tf = document.getElementById(id);

var regex = /a/gi;

tf.value = tf.value.replace(regex, “”);

}

şeklinde olmalıdır şimdi bu javascript kodlarını açıklamak gerekirse.

Fonksiyonumuz id adında bir parametre alıyor bu parametre filtreleme yapacağımız alanın idsi olmalıdır.

var tf = document.getElementById(id);

bu kod bizim filtreleme işlemi yapacağımız alanı seçmemizi sağlıyor.

var regex = /a/gi;

bu kısım Javascript Regular Expressions ile alakalı bir desen oluşturuyoruz benim yazdığım kısım da oluşturulan textarea nın içine a harfi yazıldığı anda otomatik olarak silinecektir. Regular Expressions hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için tıklayınız.

tf.value = tf.value.replace(regex, “”);

bu kod ise filtrelenmesi istenen bölümün değerini filtrelenmiş haline eşitliyor.

Burada önemli olan iki şey var Regular Expressions ve replace fonksiyonu Regular Expressions ileriki yazılıma konu olacak fakat replace fonksiyonunu anlatmak gerekirse.

replace fonksiyonu 2 parametresi olan bir fonksiyondur. 1. parametre neyin değişeceğini 2. parametre ise neye dönüşeceğidir. Yani biz yukarıdaki kodumuzda regex değişkenindeki desene uyan bir şey varsa bunu silmesini söylemiş olduk eğer “” kısmına herhangi bir şey yazarsanız ona dönüşecektir yani “” yerine “1” yazarsanız ekrana a yazmaya çalıştığınız her seferde 1 yazmasını sağlayacaktır.

Bu yazımda basit bir şekilde Javascript ile basit bir mesaj filtresi nasıl yapılır ondan bahsettim yazımı beğendiyseniz ve Javascript ile alakalı diğer yazılarımı okumak istiyorsanız tıklayabilirsiniz.