Bu yazımda kendini Web Sanatçılarının PHP Framework’ü sloganıyla tanıtan Laravel’in ne olduğundan ve Laravel’i Laravel yapan özelliklerinden bahsedeceğim.

Laravel, PHP ve OOP’nin tüm nimetlerini çok iyi bir şekilde içinde barındıran sade ve temiz kod yapan web uygulamalarını geliştirmeyi amaçlayan bir PHP Framework’üdür.

Söz dizimi çok basit ve kolaydır. Basit projelerden kurumsal projelere kadar her şeyi Laravel ile yapabilirsiniz. Yukarıdada bahsettiğim gibi PHP ve OOP’nin tüm nimetlerini içinde barındırması ise Laravel’i tercih etmenize sebeb olabilecek bir başka seçenektir.

Şimdi Laravel’i Laravel yapan özelliklerinden bahsedelim

ORM(Object Relational Mapping)

ORM, bizi Klasik SQL cümlelerinden kurtarıp nesnelerimiz üzerinden veritabanına erişim sağlayabilmemizi, verilerimizi kontrol edebilmemizi sağlayan bir sistemdir. Ayrıca ORM veritabanından bağımsız çalışır yani Mysql, Oracle, Postgresql, SQLite,MSsql gibi database için aynı kodları kullanabilirsiniz.

Blade Template

Blade Template bizi HTML ve PHP kodları arasında boğulmamızı engelleyen bir template engine’dir. Hazırladığımız sistemin arayüzüne çok basit bir şekilde kodlarımızı ekleyebiliriz.

Route

Route sistemi, hiç uğraş vermeden bize temiz URL elde ettirir ve hine uğraş vermeden apiler içinde gerekli yönlendirmeleri yapabilirsiniz.

Migrations

Migrations bir veri tabanı sürüm kontrol sistemidir. Veritabanı yönetim sistemine gitmeden de bize veritabanı oluşturan ve bunları güncelleyebileceğimiz bir sistemdir.

Otomatik Sayfalandırma (Automatic Pagination)

Sayfalama işlemlerini kolay hale getiren bir sistemdir ve üstünde oynamalar çok kolay bir şekilde yapılabilir. Standart olarak Bootstrap’e uygun bir şekilde gelir.

Burada bahsettiğim özelliklere daha bir sürü özellik sayılabilinecek özellik var tabi ki ama yazının da çok uzun olmasını istemediğim için burada bırakıyorum.

Laravel’i kurmak için composer kullanmanız gereklidir. Ayrıca Laravel ile yapılan basit uygulamaları görmek isterseniz https://madewithlaravel.com/ adresine gidip incelemenizi tavsiye ederim. Ayrıca Laravel öğrenemeye başlamadan önce PHP konusunda bilgili olmanız gereklidir. Sitemde yayınladığım PHP derslerini incelemek için tıklayınız.