Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere bildiğiniz ve ya öğrenme aşamasında olduğunuz programlama dillerin de nasıl projeler geliştirmemiz gerektiğinden bahsedeceğim.

Ben kişisel olarak öğrenme aşamasında proje geliştirirken 3 farklı kriteri dikkate alarak projelerimi geliştirmeye özen gösteririm.

  • Meraklı olduğunuz bir konu üzerinde projeler geliştirin
  • Basit şeylerle başlayın
  • Kendinize ve ya başkasına yararlı olacak projeler geliştirin

Şimdi bunlardan detaylı bir şekilde bahsetmek gerekirse

Meraklı Olduğunuz Bir Konu Üzerinden Projeler Geliştirin

İlginizi çeken bir çok konu olabilir. Video Oyunları oynamak, fotoğraçılık ve ya borsayı takip etmekten hoşlanıyor olabilirsiniz.

Video oyunları oynamaktan hoşlanıyorsanız, bir oyun geliştirebilirsiniz tabi ki bu League of Legends ve ya World Of Warcraft gibi çok kapsamlı oyunlar olmasa bile Flappy Bird, Tic Tac Toe gibi basit oyunlar geliştirebilirsiniz.

Fotoğrafçılık ile ilgileniyorsanız kendinize bir çektiğiniz fotoğrafları yükleceğiniz bir web sitesi geliştirebilirsiniz.

Borsayı takip etmekten hoşlanıyorsanız. Güncel durumları takip etmenizi sağlayan bir sistem geliştirebilirsiniz.

Basit Şeylerle Başlayın

Video oyunu geliştirme konusunda bahsettiğim gibi yeni yeni öğrenmeye başladığınız bir alan da bir anda mükemmel şeyler yapmanız sizi hem zorlar hem de sizi o işi yapmaktan soğutur. Basit uygulamalar geliştirin.

Bir Web geliştiricisi olacaksanız direkt olarak Facebook gibi büyük uygulamalar geliştirmeye çalışmayın. to-do list uygulaması gibi basit uygulamalar üreterek başlayın.

Kendinize veya Başkasına Yararlı Olacak Projeler Geliştirin

Kendinize ve ya başkasının yararlanacağı bir proje geliştirirseniz. Bir gün bir iş görüşmesinde ben şu x uygulamasını geliştirdim ve 10.000 kişi bunu kullandı diyebilirsiniz. Ayrıca yaptığımız işin temelide bir probleme çözüm bulmak olduğu için her zaman kendinizin veya başkalarının yararlanabileceği projeler geliştirmek daha iyi olacaktır.

En son bahsettiğim kriteri gerçekleştirmek gerçekten zordur fakat ilk 2 kriter gerçekten yapılabilecek şeylerdir. Meraklı olduğunuz bir konuda basit uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Peki böyle bahsettim ama neler yapabiliriz

to-do list app ve ya basit bir web sitesi geliştirebilirsiniz.

Bir Twitter Clone’u yapabilirsiniz fakat hine basite indirgeyerek sadece Tweet atabileceğimiz ve başkalarını takip edebileceğimiz bir uygulama geliştirebilirsiniz.

Bir video oyunu geliştirmek istiyorsanız, tic tac toe, sudoku, tetris gibi basit oyunlar geliştirerek bu alana giriş yapabilirsiniz.

Umarım bu yazı okuyan herkesin yararına olmuştur. Bu kategoride yazmış olduğum diğer yazılarımı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.