Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere PHP ile SESSION İşlemleri konusundan bahsedeceğim. Oturum işlemlerini genel olarak Kullanıcı Girişi yapılacak sayfalarda kullanıyoruz.

Bu yazımda sizlere iki adet fonksiyondan bahsedeceğim bunlar

  • session_start()
  • session_destroy()

Şimdi biz basit bir şekilde Oturum İşlemlerinden başlayalım.

$_SESSION[‘kullanici_adi’] = “Aydin”;

echo $_SESSION[‘kullanici_adi’];

şeklinde bir kodumuz olursa ekrana Aydin yazar fakat daha sonra kodumuzda $_SESSION[‘kullanici_adi’] kısmı olmazsa ekrana herhangi bir şey yazmaz çünkü veriyi arka planda tutmaz işte ilk fonksiyonumuz olan session_start() burada işe yarıyor.

<?php

session_start();

$_SESSION[‘kullanici_adi’] = “Aydin”;

echo $_SESSION[‘kullanici_adi’];

?>

şeklinde yazıp çalıştıralım ve ekranda Aydin yazdığını görelim şimdi bu kodda şöyle bir değişiklik yapalım.

<?php

session_start();

echo $_SESSION[‘kullanici_adi’];

?>

şeklinde kodlarımızı değiştirelim ve çalıştıralım hala ekran da Aydin yazdığını göreceksiniz ama artık kodumuzda $_SESSION[‘kullanici_adi’] şeklinde bir değer tutan bir şey yok bu nasıl olabilir diye soruyorsanız. İşte burada bunu sağlayan fonksiyon session_start() fonksiyonu Oturum başlatır ve $_SESSION dizisinin içinde tutulan verileri sürekli olarak çalıştırmaya başlar.

Şöyle bir durum var $_SESSION dizisini tutma işlemi sadece session_start() kodunun kullanıldığı yerlerde geçerlidir yani index.php dosyasında session_start() komutu varken a.php dosyasında session_start() fonksiyonu yoksa orada $_SESSION değerlerini okuyamayız bu yüzden session_start fonksiyonunu kullanacağınız yer sitenizde her yerde çağıracağınız bir dosya olmalıdır.

session_destroy() fonksiyonu ise oturumu kapatmamızı sağlar. Ondan sonra herhangi bir şekilde ekrana $_SESSION dizisinden bir şey yazdırmaya çalışırsanız hata ile karşılaşırsınız.

Özet,

Bu yazımda sizlere bir oturumun nasıl başlatılacağı, o oturum üzerinde basit bir uygulamanın nasıl yapılacağı ve başlatılan oturumun nasıl biteceğinden bahsettim.

Eğer bu yazımı beğendiyseniz ve PHP hakkında ki diğer yazılarımı okumak istiyorsanız buraya tıklayınız.