Merhaba arkadaşlar bu yazım da sizlere Primary Key ve Auto Increment Kolonların ne olduklarını ve ne işe yaradıklarını anlatacağım.

Primary Key Nedir ?

Bir tablo oluşturduğumuz da bir kolon’a Primary Key özelliği verirsek o tabloda Primary Key özelliği verilen kolondaki değerler eşsizdir yani o kolondaki değerlerin tamamı her yeni veri için farklı olacaktır.

Ayrıca her tablonun sadece 1 adet Primary Key özelliğine sahip bir kolonu olabilir. Şimdi bir tablo oluştururken nasıl bir kolona Primary Key özelliği verebileceğimizden bahsedelim

CREATE TABLE tablo_adi (

kolon_1 varchar(255),

kolon_2 varchar(255),

PRIMARY KEY (kolon_1)

);

şeklinde Primary Key özelliğine sahip kolon oluşturabiliriz bunu biraz daha anlaşılır bir örnek ile açıklamak gerekirse

CREATE TABLE uyeler (

k_adi varchar(255),

password varchar(255),

PRIMARY KEY (k_adi)

)

şeklinde bir SQL kodumuz olduğunu varsayalım şimdi bu kodu açıklamak gerekirse k_adi ve password isimli iki adet kolonu olan uyeler isimli bir tablo oluşturuyoruz ve k_adi kolonuna Primary Key özelliği veriyoruz.

Peki diyelim ki biz zaten bir tablo oluşturduk şimdi bu tabloda ki bir kolonu Primary Key yapmak istiyoruz. Bunu nasıl yaparız diye sorarsanız sorunuz cevabı basit

ALTER TABLE uyeler ADD PRIMARY KEY (k_adi);

şeklinde kullanırız ALTER TABLE sözcüğünün genel kullanımını bir önceki yazım da anlatmıştım.

Bu kodda yapılan işlemler şu uyeler tablosunda ki k_adi kolonunu Primary Key özelliği ekle.

Auto Increment Nedir ?

Auto Increment ise Primary Key değerimize sürekli olarak atanacak bir değer vermekten bizi kurtaracak işlemdir. Eğer bir kolon da Auto Increment özelliğine sahipse o kolonda ki değerler sürekli olarak artışa geçicektir.

Ayrıca şöyle bir özel durumu vardır ki Auto Increment kullanıcağımız kolon Primary Key özelliğine de sahip olmak zorundadır. Yani a kolonum Primary Key özelliğine sahip olsun ve b kolonum ise auto increment özelliğine sahip olsun diyemiyoruz.

Öncelikle bir tablo oluşturulurken nasıl Auto Increment özelliği tanımlanır onu öğrenelim. Bunu bir örnek ile daha anlaşılır bir hale getirelim.

CREATE TABLE uyeler (

id int AUTO_INCREMENT,

k_adi varchar(255),

password varchar(255),

PRIMARY KEY (id)

);

şeklinde basit bir şekilde AUTO INCREMENT tanımı yapabiliriz. Bu tanımlamada ki en önemli olay AUTO INCREMENT özelliği vereceğimiz kolonun yanına AUTO_INCREMENT yazmak ve daha sonra o kolonun PRIMARY KEY özelliğine sahip olacağını belirtmek.

Şimdi oluşturduğumuz bu tabloya belirli içerikler ekleyelim bakalım nasıl olacak

fotoğraf da gördüğünüz gibi id değerleri sürekli artan bir şekilde devam ediyor. Benim yaptığım tek şey k_adi ve password kısımlarını doldurmak oldu ve id kısmı 1’den başlayarak artmaya devam edicek eğer id kısmına kendiniz müdahale ederseniz yani yeni oluşturacağınız satır da id’ye 6 değerini verirseniz ondan sonra oluşturacağınız satır da id değeri 7 olarak devam edecektir.

Özet,

Kısacası bu yazımda bir tablo oluştururken Primary Key ve Auto Increment özelliklerinin nasıl verilebileceğinden bahsettim. Primary Key özelliği için tablo oluştururken en sonra Primary Key (kolon_adi) ve ya zaten oluşturulmuş bir tablo da ADD PRIMARY KEY (kolon_adi) şeklinde kullanımların yeterli olacağından. Ayrıca Auto Increment özelliğine sahip kolonların değerlerinin sürekli arttığından ve Tablo Oluştururken sadece kolonun yanına AUTO_INCREMENT sözcüğünün eklenmesinin yeterli olacağından bahsettim. MySQL hakkında yazdığım yazılar hoşunuza gittiyse ve diğer yazılarımı da merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.