Bir süredir Freelancer olarak öğrencilik hayatımı biraz daha üst seviyede yaşamaya çalışırken yaşadığım benzer problemler beni Türkiyede Freelancer olarak çalışmanın aslında çok zor bir iş olduğunu farketmemi sağladı. Bu yazım boyuncada bu sorunlardan bahsedeceğim.

Öncelikle yaptığınız işe değer vermeyen ama bu işi yapmanız için size muhtaç olan insanlarla karşı karşıya oluyorsunuz iş para konusuna gelince olabilecek en minimum miktarı size kabul ettirmek için ellerinden geleni yapıyorlar ve yaptığımız işi sanki çocuk oyuncağıymış gibi düşünüp sadece 3 satır kod yazdığımızı düşünüyorlar.

Yaptığınız işe herhangi bir değer vermiyor size herhangi bir şekilde destek bulunmuyorlar iş boyunca gerçekleşemeyecek isteklerde bulunuyorlar ve ya sizden gerçekten komplike ve üstünde çok uzun süre çalışılması gereken şeyleri çok kısa sürelerde yapmanızı bekliyorlar.

Yaptığınız iş hakkında gram bilgi sahibi değiller ve işinizi tamamlayıp onların sistemlerini yüklemek konusuna gelince herhangi bir fikire sahip olmadıkları için size danışıyorlar bu çok güzel ama satın almaları gereken şeyler olduğu zaman ise burun kıvırmaya bunu daha ucuza yapamayız mı ya ? gibi sorularla karşılaşıyorsanız defalarca 3 yaşındaki çocuğa anlatır gibi anlatsanız bile sizin dediklerinizi ya anlamıyorlar ya da anlamak istemiyorlar.

Bazılarının sizden zaman istiyorlar isteklerini karşılamak için ortalama bir süre veriyorsunuz o sürede dakiklik yaparken iş sizin almanız gereken ödeme kısmına gelince çok büyük sorunlar çıkartıyorlar ödemenizi çok geç zamanlarda alabiliyorsunuz.

Bazıları ise size işi veriyor tam bitirmişsiniz işinizi teslim edicem diye arıyorsunuz ve ya mesaj atıyorsunuz ve karşınıza Aaa Merhaba biz başkasıyla çalışmaya karar verdikte uğraşmanıza gerek yok şeklinde bir mesaj ile karşılaşıyorsunuz.

İyi bir profil çizmek için belki çok çabalıyorsunuz ama karşınızdaki kişiler genellikle bunu size daha fazla iş yüklemek için uğraşıyor

ve en büyük sorun ise ödemeyi alma konusu oluyor evet siz o istedikleri projeyi geliştirmek için belki geceleri uykusuz geçiriyorsunuz sistemi güvenli hala getirmek için çabalıyorsunuz ve zamanında yetiştiriyorsunuz projeyi hatta bazen erkenden bile bitiyorsunuz iş ödeme kısmına geliyor bazen 1 ay 2 ay geçebiliyor ödemeye alabilmeniz için.

Eğer Freelance iş yapmak istiyorsanız gerçekten seçeceğiniz müşteri profiline dikkat etmeniz gerekir eğer şansınız varsa en başta bu işi yaparken düzgün bir sözleşme ayarlayın ve parayı alma konusunda sıkıntı yaşamayın eğer projenin kurulumu için bazı şeyler gerekliyse bunların onlarda olduğundan emin olun. Yoksa gerçekten Freelancer olacak yapacağınız işler sizin için zorlayacı oluyor ve meslekten soğutabiliyor.

Bu yazımda Türkiyede Freelancer olmanın zorluğundan genel olarak müşteri profillerini eleştiren bir yazı yazdım son zamanlarda gerçekten bu durumla çok fazla karşılaşmaya başladığım için böyle bir içimi döktüm hem de sizlere de Freelancer olmanın zorluklarını az çok da olsa bahsettim fakat burada şunu unutmamak gerek bu yazdıklarım çalıştığınız müşteri profiline bağlı kimi Freelancer iş yapan kişiye sorarsanız da bu dediklerimin tersini söyleyebilir bu yüzden bu yazılanlara kesin gözüyle bakmaya bilirsiniz yazıdaki bahsedilen durumlar son zamanlarda hayatımda yaşadığım güncel durumları aktarmış olmaktayım.