Web Geliştirmeye Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken 12 Şey

Web geliştirmeye başlarken keşke daha önceden bilseydim dediğim birçok şey vardı. Geriye baktığımda, bir çok beklentim gerçekle örtüşmüyordu. Bu yazım da sizlere bu web geliştiricisi olarak bir kariyere başlamadan veya daha yeni başlamışken bilmeniz gereken 12 şeyden bahsedeceğim.

Programlama için bir Diplomaya İhtiyacınız YOK

Programlamaya başlamak için bir diplomaya ihtiyacınız yok. Arayacağınız çoğu şeyi internet üzerinde bulabilirsiniz. Biraz internetin yardımıyla kendi kendinize programlamayı öğretebilirsiniz.

Googlemak Bir Yetenek

Web geliştirmeye yeni başladıysanız, her problemi çözecek yeterliliğe sahip olmayabilirsiniz. Bu çok normal ve hiçbir zaman buna sahip olamayacağınız anlamına gelmez. Google üzerinde düzgün araştırmayı yapmak size çok zaman kazandıracaktır.

Her şeyi Öğrenemezsiniz

Öğrenicek çok fazla şey var. Sadece Front-end veya Back-end üzerinde hangi teknolojiler üzerinde uğraşmak istediğinizi araştırın. Karşınıza çıkan her teknolojiyi öğrenemezsiniz ve yüksek ihtimal hepsini öğrenmek zorundada değilsiniz. Sadece bu alanda şirketlerin son zamanlarda hangi teknolojilere önem verdiğini inceleyin.

Basit Kod Yazmak Çok Zordur

Çoğu yazılımcı, çok garip kodlar yazar ve bunu diğer yazılımcılara ne kadar iyi kod yazdıklarını göstermek için yaparlar. Aslında bunu yapmamalısınız. Yazdığınız kodu olabildiğince basit tutmalısınız.

Düzgün Testler için Zaman Yok

Kendi tecrübelerimden gördüğüm kadarıyla, çoğu geliştirici kendi yazılımını test etme aşamasında biraz tembelleşiyorlar. Çoğu geliştirici kabul eder ki test aşaması yaptığınız işin en az eğlenceli olduğu kısımdır ama günün sonunda bizler birer yazılımcıyız ve biz bir şeyler yapmaya çalışıyoruz bir şeyleri bozmayı değil.

Eğer test işlemlerini düzgün bir şekilde yapmazsanız çoğu zamanınızı yazılımınızda ki ölü yazılımlar uğraşmak zorunda kalıyorsunuz.

Zaman Çizelgeniz Asla Gerçeği ile Birebir Olmaz

Yazılıma yeni başladığınız zaman sadece bazı şeyleri düzeltmek istiyorsunuz ve eğer kodunuz çalışıyorsa, tamam oldu diyorsunuz. Tecrübesiz geliştiriciler iyi bir yazılım ile çalışan bir yazılım arasındaki farkı bilmiyorlar ve ikisinin aynı şey olduğunu düşünüyorlar fakat kendinizi geliştirip eskiden yazdığınız kodlara baktığınız zaman “Gerçekten ben bu spagetti kodunu yazdım mı ?” diye söylenmeye başlıyorsunuz. Bu tarz durumlarda yapmanız gereken tek bir şey var. Güzel bir kahkaha atın ve önceden yapmış olduğunuz dağınıklığı temizleyin.

Bug Ararken Çok Zaman Harcıyorsunuz

Kodumuzu debug etmek işimizin büyük bir parçası. Bugsuz bir kod yazmak yeni bir geliştirici olduğunuzu varsayarsak neredeyse imkansız. Debug işlemin çok fazla vakit çalmasının sebebi tecrübesiz yazılımcıların nereye bakacağını hatta bazı zamanlarda neye bakacağını bilmemesinden kaynaklanıyor. En kötü kısmı ise bu bugları sizin kendinizin kodlaması.

Internet Explorer Yayımlanmış En Kötü Web Tarayıcısıdır

Internet Explorer, yani bilinen diğer adıyla Internet Exploder yazdığınız her CSS kod satırı için sizi kötü hissetirecektir. Çok basit CSS kodları bile Internet Explorer’da kötü gözükecektir veya kaymalar olacaktır. Tam da bu zamanlarda neden bir çok tarayıcı var diye kendinize soracaksınız fakat şanslısınız ki bir çok şirket sadece IE11 sürümünü destekleyen CSS kodlarınızı görmek isteyeceklerdir.

Her Şeyi Hatırlamak Zorunda Değilsiniz

Programcı olmak tamamen bir bilgiyi uygulamaktır. Her şeyi akılda tutmak için de bir sebeb yoktur. Her zaman internetten kaynaklara bakabilirsiniz. Sadece nerede doğru kaynağı bulacağınızı bilmelisiniz. Akılda kalma durumu ise tecrübelendikçe olacak bir şeydir.

İyi Bir Problem Çözücü Olmalısınız

Ve yaratıcı olmalısınız. Programlama tamamen problem çözme ile alakalıdır. Bir problem bir çok farklı şekilde çözülebilir. Problemi çözmek için en etkili yolu bulmak ise tamamen sizin yaratıcılığına kalıyor.

Responsive Siteler Yapmak Acı Verici Olacak

Bir web sitesinin tüm cihazlarda mükemmel gözükmesi gerçekten acı verici bir durum olabilir. Bir çok tarayıcı ve cihaz olduğunu düşünürsek öyle ya da böyle bir kombinasyonda sitenizin kötü gözükebileceğini aklınızda bulundurmalısınız.

Tekerleği Tekrar İcat Etmeyin

Genel bir özelliği kodlarken, öncesinde GitHub’u bir yoklayın. Yüksek bir ihtimalle popüler olan stabil bir kütüphane ile karşılaşacaksınız. Güzel bir dökümantasyonu olan aktif projelere bakın ve eğer eklemek istediğiniz bir ekstra özellik varsa merqe isteği veya projeyi forklaya bileceğinizi unutmayın.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir