Bu yazımızda Web’in Temel Öğelerinin neler olduğunu, bunların ne işe yaradıklarını ve birbirleri arasındaki ilişkiden bahsedeceğim.

Web’in Temel Öğelerini listeleyecek olursak,

  • HTML
  • CSS
  • Javascript

olmak üzere 3 adet temel öğe olduğundan bahsedebiliriz.

HTML Nedir ?

HTML, web sitelerinin tasarlanmasında kullanılan bir işaretleme dilidir. Bir programlama dili değildir. Kullandığımız tarayıcılar HTML kodlarını işleyerek bize Web sayfalarını sunar.

CSS Nedir ?

CSS, aslında bizim HTML ile hazırladığımız Web Sayfalarını görsel ve renklendirme gibi işlemleri yapmamızı sağlar. Yani HTML ile hazırladığımız siteyi görselleştirir ve daha anlaşılır bir hale getirir.

Javascript Nedir ?

Bir internet adresinin tarayıcınızda girip “ENTER” tuşuna bastığınız anda o sayfanın kaynak kodları, web server ve yorumlayıcılardan milisaniyeler içerisinde gelir ve bize sabit bir görüntü olarak çıktı verir. İşte Javascript burada devreye girer ve bir ikonun bir anda küçülmesi bir butonun bir anda yok olması ve ya 1 link’e tıkladığımızda yeni bir sayfanın açılması yerine aynı sayfada o işlemleri yapabilmemizi bir elementi başka bir yere anlık taşıyabilmemizi sağlar.

HTML, CSS ve Javascript’in Birbirleri Arasındaki İlişki

  • HTML’i bir web sayfasındaki içerik olarak düşünebiliriz.
  • CSS ise bize bir sunum verir yani yazmış olduğunuz HTML kodlarının sunuma hazır hale gelmesinden CSS sorumludur.
  • Javascript ile de Web Sayfasını etkileşimle hale getirmiş oluruz.

Şimdi bunları biraz detaylandırırsak HTML ile işte başlıklar, paragraflar, fotoğraflar’ı Web sayfasına ekledik ama böyle bırakırsak ne sizin gözünüze hoş gelir ne de başka birinin hoşuna gider. İşte CSS ile bu başlığın rengi Kırmızı olsun puntosu şu olsun, paragrafın rengi gri olsun puntosu şu olsun, fotoğrafın boyutu axa piksel olsun bir sarı renk çerçevesi olsun diyebiliyoruz ama böyle bırakır isek her şey sürekli olarak yerinde sabit olarak durur herhangi bir farklılık yapmak isterse kullanıcı yapamaz işte Javascript’de bunu sağlıyor yani bir yandanda kullanıcıyıda Web Sayfasıyla bir etkileşime sokuyor ve böylece mükemmel diyebileceğimiz bir Web Sayfasını ortaya çıkartabiliyoruz.

 

Kısacası bu 3.lüyü 3 Silahşöhler olarak tanımlayabiliriz.