Yazılımcılığa Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Bu yazımda sizlere keşke yazılımcılığa başlamadan önce bilseydim dediğim 5 durumdan bahsedeceğim.

1-) Kodlama Öğrenmenin Bir Sırrı Yok

Üniversitede ve lisede arkadaşlarımdan çok fazla aldığım sorulardan biri Nasıl kod yazmayı öğrendin ? oluyordu kod yazmayı öğrenmenin sanki gizli bir sırmış ve sadece nadir insanların bunu yapmayı öğrendiklerini zannediyorlardı aslında böyle bir şey yok sadece yapmanız gereken şey kullandığınız arama motoruna “PHP Dersleri”, “Swift Dersleri”, “C++ Dersleri” gibi kelimeleri aratarak bile karşınıza Türkçe ve ya İngilizce bir sürü kaynak çıkacaktır. Buna inanmıyor musunuz ?

ve bunlar sadece Google üzerinden yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlar Teknoloji Yüzyılındayız ve bir şeyleri öğrenmek istiyorsak internet bu iş için biçilmiş en önemli kaftan arama motorları haricinde Youtube üzerinden, Udemy gibi online eğitim platformlarından da öğrenmek istediğiniz programlama dili hakkında ücretli ve ücretsiz bir sürü kaynak bulabilirsiniz. Kendi internet sitemde yayınladığım PHP Derslerini görmek için tıklayınız.

2-) Bir Yazılım Diline Önem Verin

İlk programlama dili öğrenmeye başladıktan sonra bir dilden diğer dile sürekli olarak atlıyordum ve hepsi hakkında temel bilgilere sahiptim fakat hiç bir zaman büyük çaplı işleri yapabilecek durumda değildim. Burada size tavsiyem tek bir yazılım dili üzerinde yoğunlaşın ona hakim olduktan sonra çok rahat bir şekilde diğer dilleri öğrenmeye başlayacaksınız. Kendimden ilk olarak php’yi öğrendim daha sonra c#, c++, java ama hepsinde temel bilgilerim vardı daha sonra farkettim ki böyle yapmak beni hiç bir zaman istediğim noktaya getirmeyecekti bu yüzden tek bir yazılım dili üzerinde yoğunlaşmaya başladım buda benim için PHP oldu yaklaşık 8 senemi sadece PHP üzerinde çalışarak harcadım ve artık yeni bir dil öğrenmeye kalkıştığımda temel bilgilerden sonraki kısımları anlama kısmı benim için daha kolay oluyor yeni bir kütüphane ile karşılaştığım zaman PHP’deki bir fonksiyona ve ya bir kütüphaneye benzetip orada yaptıklarıma benzer işler yaparak sonuça ulaşabiliyorum.

Burada önemli olan şey ne kadar çok yazılım dili bildiğimizden çok ileride hangi alanda çalışmak istediğiniz ben ilerideki bir Web Developer olarak görmek istiyordum bu yüzden hayatımın büyük bir kısmını sadece PHP’ye ayırdım. Bir Web Developer olacaksanız HTML,CSS,Javascript ve bunun yanında PHP, ASP.NET ve ya NodeJS bilmeniz sizi gerçek bir web developer yapacaktır diyebiliriz.

Web Development konusunda artık kendinizi yeterli seviyede görüyorsanız başka bir alana ilginiz oluşmaya başladıysa artık hazırsınız iOS Developer olucam diyorsanız Swift kullanmayı artık daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz ve ya ben Java öğrenicem diyorsanız artık daha rahat Javayı öğrenebilirsiniz ama öğrenmeye başladığınız diğer dildede hine aynı şekilde tamamen kavradıktan sonra başka bir dile geçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

3-) Araştırın

Genel olarak şöyle bir düşünce vardır. Programcılar yazdıkları konuda her şeyi bilir asla internetten bir şey araştırmazlar bu tamamen yanlış bir düşünce. Büyük firmalarda çalışan yazılımcılardan Stackoverflow, Google, Youtube gibi ortamlardan bazı konularda araştırma yapar. İnsanlar genelde internetten bir şeyler araştırma konusunda çekinirler ama aslında bu saçmadır çünkü programlama dilleri bir çok amaçla kullanılabilir ve bu amaçlar için kullanılan bir den fazla kütüphane olabilir oturup tüm kütüphaneleri, tüm fonksiyonları ezberlemeye çalışırsanız işin içinden çıkamazsınız ve yaptığınız işten soğumaya da başlarsınız.

Kısacası söylemek istediğim, bir sorunlamı karşılaşıyorsunuz bu yazım hatası olabilir, kodunuz düşündüğünüz şekilde çalışmıyor olabilir ve ya yazdığınız kodda bir bug vardır ve bunu nasıl çözeceğinizi bulamıyorsunuzdur araştırın insanlara sorun öğreticileri dinleyin. Bir yazılımcı olmak iyi bir araştırmacı olmayıda gerektirir.

4-) Yazılımcılık Bir Sorunu Çözmektedir

Yazılımcılar bir sorunu çözmek için kod yazarlar sadece kod yazmak için yazmazlar. Yani kodlayacağınız her şey bir soruna çözüm olmalıdır. Programlama dillerini alet kutunuzdaki bir alet gibi düşünün hepsinin belirli bir amaçı var ve yazdığınız kodlarda bu amaça hizmet etmelidir aksi takdirde hem yazdığınız kod size zevk vermeyecek hem de yaptığınız iş size ekstra bir şey katmayacaktır.

Kısacası, yazılımcı olmak bir sorunu çözmek için oluşturulmalı.

5-)Bir Şeyler Yapmak için Çabala

Genel olarak hepimizin yaptığı şeylerden biri bir soruna çözüm üreteceğizdir fakat yaptığımız tek şey sadece internette bulunan içerikleri okumak ve buna başlangıç olarak herhangi bir şey yapmamaktır. Bunu yapmak size hiçbir şey katmayacağı gibi sizi yapmak istediğiniz şeyde de bir yere getirmeyecektir. Burada değinmek istediğim nokta araştırmayın değil araştırın ama araştırırken bir şeylerde yapmaya başlayın.

Mesela yeni bir sosyal medya mı oluşturacaksınız. Sadece bu işi yapıcağınız yazılım dili hakkında bir şeyler okumayın. Gidin giriş ve kayıt ol kısımları nasıl yapılacaktır bunları öğrenin yapın. Paylaşılan içerikleri insanların görmesini mi istiyorsunuz gidin bunları SQL ile nasıl yapabileceğinizi öğrenin RDMS’ler nedir bunları öğrenin. Sadece teorik bilgi edinmeyi bırakıp gerçekten bir şeyler yapmaya başlayın çünkü bunu yapmaya başladığınız zaman asıl kodlamayı öğrenmeye başlamış olacaksınız. Bu site üzerinde yayınlanmış olduğum Javascript araçlarını incelemek için tıklayınız.

Bu yazımda Yazılımcılığa Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey den bahsettim. Tüm yazımı kısaca özetleyecek olursam. Bir yazılımcılığa başlarken önce hangi sektör üzerine yoğunlaşacağınıza karar verin ve oraya odaklanın. Odaklandığınız sektörde yaşadığınız sorunları internetten araştırmaktan çekinmeyin. Yapıcağınız şey bir soruna çözüm olsun ve bir fikir varsa aklınızda teorik bilgiler okumayı bırakın ve bir şeyler yapmaya hemen başlayın.

1 Comment

  1. ömer yıldız

    9 Ağustos 2019 at 20:05

    öncelikle yazdığınız her cümleye (yeni tabirle +1) katılıyorum bende yazılıma başlarken sizin gibi bilgili ve deneyimli bir insana danıştım ve başladım.Araştırmaktan ve uygulamktan korkmadım. Umarım bu yazınızla korkularını yenip güzel işler çıkaran yazılımcılar olur.Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir